Umowa zlecenia została uregulowana w art. 734-751 kc. Zgodnie z art. 734 kc. Oznacza to, że przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Należy pamiętać, że:
Umowa zawiera:
Co oznacza „wynagrodzenie” i jakie powinno zawierać elementy oraz co to jest klauzula „waloryzacji”?
Przez wynagrodzenie należy rozumieć, że umowa zlecenie jest umową odpłatną.
Jednakże w niektórych przypadkach strony mogą zawrzeć umowę, w której znajdzie się postanowienie, że zleceniobiorca będzie wykonywał zlecone mu czynności bez wynagrodzenia. Na takie uregulowanie wskazuje treść art. 735§1 kc.
Natomiast jeżeli w umowie brak jest postanowień dotyczących wynagrodzenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadającej wykonanej pracy. Przedmiotowe postanowienie wynika z art. 735§2 kc.
Przykładowa klauzula wynagrodzenia zawarta w przedmiotowej umowie;
„ 1. Strony ustalają wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie ……………… zł (słownie: ……………) miesięcznie powiększone o należny podatek VAT, co odpowiada …………… godzinom pracy miesięcznie.
określą dodatkowe wynagrodzenie należne Przyjmującemu Zlecenie, przy czym godzina pracy Przyjmującego Zlecenie określona zostaje w wysokości …………… zł (słownie: …………) netto.
Klauzula waloryzacji występuje w polskim prawie cywilnym jako waloryzacja ustawowa i waloryzacja sądowa.
Czym jest, kogo dotyczy, jak ją poprawnie sformułować…? Ta te pytania znajdą Państwo odpowiedź poniżej.
Waloryzacji sądowej podlegają jedynie roszczenia cywilnoprawne. Zarówno waloryzacja umowna, jak i sądowa nie mogą naruszać przepisów bezwzględnie obowiązujących, które określają wysokość świadczeń pieniężnych.
Dopuszcza się waloryzację sądową świadczenia pieniężnego również wtedy, gdy strony zawarły klauzule waloryzacyjne w umowie, jeżeli spełnione zostaną przesłanki określone w art. 3581 § 3 k.c. Jeśli waloryzacja sądowa gwarantuje stronie wyższy poziom ochrony, może ona wystąpić
z odpowiednim powództwem. (zob. Wyrok SN z 19 października 2011 r., II CSK 30/2011,LexisNexis
nr 3095476).
Ustawowe klauzule nadzwyczajnej zmiany stosunków odnoszą się m.in. do umów zawieranych
w obrocie handlowym między profesjonalistami, w przeciwieństwie do ustawowej klauzuli waloryzacyjnej, gdzie z żądaniem zmiany wysokości lub sposobu spełnienia świadczenia pieniężnego przez sąd nie może wystąpić strona prowadząca przedsiębiorstwo, jeżeli świadczenie pozostaje
w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Między przedsiębiorcami bowiem dopuszczalna jest tylko waloryzacja umowna.
Przykładowa klauzula waloryzacyjna;
„W przypadku gdyby Umowa była kontynuowana po upływie okresu na jaki została zawarta i po pierwszym roku obowiązywania Umowy cena będzie podlegała waloryzacji dokonywanej co 12 (dwanaście) miesięcy w oparciu o wartość wskaźnika cen ogłaszany przez Prezesa GUS za każdy kolejny rok obowiązywania Umowy”.