Umowa zlecenia została uregulowana w art. 734-751 kc. Zgodnie z art. 734 kc. Oznacza to, że przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Należy pamiętać, że:
- umowa zlecenia, jest umową starannego działania;
- przepisy dotyczące zlecenia mają odpowiednie zastosowanie także do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami na co wskazuje art. 750 kc.
Umowa zawiera:
- określenie Stron umowy;
- określenie przedmiotu umowy;
- określenie wynagrodzenia;
- warunki udzielenia i realizacji zlecenia;
- określenie wzajemnych obowiązków stron umowy;
- określenie odpowiedzialności za szkody;
- klauzulę poufności;
- potwierdzenie wykonania zlecenia;
- określenie czasu trwania umowy;
- klauzula odnosząca się do zakazu konkurencji;
- opis postanowień końcowych;
- wykaz załączników;
- podpisy stron umowy.
Wynagrodzenie i jego elementy;
Przez wynagrodzenie należy rozumieć, że umowa zlecenie jest umową odpłatną.
Jednakże w niektórych przypadkach strony mogą zawrzeć umowę, w której znajdzie się postanowienie, że zleceniobiorca będzie wykonywał zlecone mu czynności bez wynagrodzenia. Na takie uregulowanie wskazuje treść art. 735§1 kc.
Natomiast jeżeli w umowie brak jest postanowień dotyczących wynagrodzenia, zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie odpowiadającej wykonanej pracy. Przedmiotowe postanowienie wynika z art. 735§2 kc.
Przykładowa klauzula wynagrodzenia zawarta w przedmiotowej umowie;
„ 1. Z tytułu wykonania zleceń, Dający Zlecenie zapłaci Przyjmującemu Zlecenie wynagrodzenie według stawek godzinowych, szczegółowo określonych w Załączniku nr 2 do Umowy. ( w tym miejscu
w załączniku należy wskazać szczegółowe stawki godzinowe np. w godzinach 9-17 w dni robocze od poniedziałku do piątku stawkę godzinową ustalono na poziomie ……….zł., lub 9-15 w każdą sobotę stawkę godzinową ustalono na poziomie ……….zł., itp.)
- Zapłata wynagrodzenia będzie następowała każdorazowo, po wykonaniu zlecenia, przelewem
na rachunek Przyjmującego Zlecenie wskazany w fakturze VAT w terminie ….. dni od daty wystawienia faktury VAT.
- Za dzień zapłaty Strony ustaliły dzień zaksięgowania płatności na rachunku bankowym Przyjmującego Zlecenie.
- Dający Zlecenie oświadcza, że jest płatnikiem podatku VAT i posiada numer NIP: (…).
- Przyjmujący Zlecenie oświadczył, iż jest płatnikiem podatku VAT i posiada numer NIP: (…).
- Strony zgodnie ustalają, że wynagrodzenie za realizację zleceń, obliczone według stawek godzinowych, określonych w Załączniku nr 2 do Umowy, będzie obejmowało wszelkie koszty i opłaty
(w tym koszty dojazdów i ewentualnych noclegów), jakie Przyjmujący Zlecenie zobowiązany będzie ponieść w związku z wykonywaniem przedmiotu umowy. W przypadku, gdyby jakiekolwiek kwoty zostały określone w walucie obcej, zostaną one przeliczone na złote polskie według średniego kursu wymiany walut NBP, obowiązującego w dniu wystawienia faktury VAT przez Przyjmującego Zlecenie.
- W przypadku opóźnienia w zapłacie, Przyjmującemu Zlecenie przysługuje prawo naliczania odsetek w wysokości ……….. % odsetek ustawowych za opóźnienie”.