Zmień język

Umowa o projekt aranżacji wnętrza i prace remontowe

Umowę o działo regulują przepisy kodeksy cywilnego od art. 627 do art. 646. Zgodnie z przedmiotową regulacją wykonawca zobowiązuje się wykonać działo, osiągnąć określony rezultat, na nim spoczywa ryzyko wykonania umowy, natomiast zamawiający zobowiązany jest za wykonane dzieło zapłacić.

Zgodnie z regulacją zawartą powyższych przepisach należy pamiętać, że konstruując projekt umowy o dzieło, należy pamiętać o konieczności uwzględniania przepisów Prawa autorskiego.

Istotą umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej.

Wykonanie dzieła najczęściej przybiera postać wytworzenia rzeczy czy też dokonania zmian w rzeczy już istniejącej (zob. Wyrok SN z 4 lipca 2013 r., II UK 402/2012, LexisNexis nr 7293259).

Pamiętaj, że roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane. (zob. Wyrok SN z 25 listopada 1999 r., II CKN 581/98, LexisNexis nr 2050856).

 

Umowa zawiera:

  • określenie Stron umowy;
  • określenie przedmiotu umowy;
  • określenie materiałów;
  • określenie czasu trwania umowy;
  • określenie sposobu wykonania umowy;
  • określenie wynagrodzenia;
  • klauzula gwarancji jakości;
  • określenie kar umownych;
  • zasady odstąpienia od umowy;
  • zapis dotyczący zmiany umowy;
  • opis postanowień końcowych;
  • opis załączników;
  • wskazanie podpisów stron.

 

Jak należy rozumieć „karę umowną” oraz co oznacza „odstąpienie od umowy” w praktyce?

Regulacja kodeksu cywilnego w art. 483§1 KC daje możliwość stroną umowy zastrzeżenia, że naprawienie szkody z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy.

Przykładowy zapis zastosowany w przedmiotowej umowie;

„ 1. Zamawiającemu przysługuje kara umowna:

  1. a) w razie zwłoki w wykonaniu dzieła w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 1 - w wysokości ……………..% wartości dzieła za każdy dzień zwłoki
  2. b) w razie wykonania dzieła z wadami - w wysokości ………….. % wartości dzieła za każdy dzień zwłoki w usunięciu wad.
  3. Wykonawcy przysługuje kara umowna:
  4. a) w razie zwłoki w odbiorze dzieła w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 11 - w wysokości …………… % wartości dzieła za każdy dzień zwłoki”.

 

Odstąpienie od umowy zostało przewidziane w art. 635 KC. Oznacza ono, że jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, aby zdołał je ukończyć w czasie umówionym (termin wskazany w umowie), zamawiający może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Przykładowy zapis zastosowany w umowie;

1. Zamawiający ma prawo odstąpić od umowy, gdy zwłoka w wykonaniu dzieła przekroczy …………….dni.

  1. Wykonawca ma prawo odstąpić od umowy, gdy Zamawiający przekroczy ………….-dniowy termin, o którym mowa w § 4 ust. 8 umowy zastrzeżony do zgłaszania uwag do projektu aranżacji wnętrza, przy czym Wykonawca może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy w terminie …………….. dni roboczych od upływu w/w …………-dniowego terminu.
  2. W razie wystąpienia szkody wyższej niż naliczona kara umowna strony mogą dochodzić, oprócz kary umownej, odszkodowania na zasadach ogólnych”.